VoIP چیست؟

“VoIP یک فناوری جدید می‌باشد که شما می‌توانید به آسانی تحت ارتباط با اینترنت تماس تلفنی برقرار نمایید.”

خب بر اساس تعریف بالا ارتباط با سیستم های تلفنی سنتی بسیار دشوار بودند!

بنظر من که ارتباط‌های تلفنی با سیستم های تلفنی سنتی آن قدرها هم سخت نبود.

یا طبق تعریف فوق اگر اینترنت مجموعه شما قطع شود شما دیگر ارتباط تلفنی نخواهید داشت.

تقریبا می شود گفت تعریف بالا، که تعریف معمول و ناآگاهانه VoIP هم هست، اگر اشتباه نباشد بسیار گمراه کننده است.

تلفن قدیمی

اما واقعیت چیست؟

ابتدا اینکه کارکردن با سیستم VoIP همانند سانترال های قدیمی بسیار آسان است، تفاوت اینجاست که در کنار این سادگی، شما امکاناتی بسیار بسیار بیشتر در اختیار خواهید داشت.

دوم اینکه ارتباط شما از طریق اینترنت برقرار نمی شود، بلکه در شبکه شما و تحت پروتکل های اینترنت (IP) برقرار می شود و پس از آن از طریق gateway شما وارد شبکه مخابرات می گردد. بنابراین قطعی اینترنت به هیچ وجه ارتباطات تلفنی شما را مختل نخواهد کرد.

VoIP شما را به دنیایی بی حد و مرز وصل می کند.

اگر بخواهیم از امکانات VoIP بگوییم می توانیم مثنوی هفتاد من بسازیم! اما اگر بنا به نوشتن از سیستم های سنتی هم باشد، کم امکاناتی در اختیار ما نمی‌گذارند، مسئله ی اصلی اینجاست، با چه هزینه و تجهیزاتی؟!

در VoIP به دلیل ماهیت نرم افزاری بودن آن، برای توسعه معمولا شما نیاز به تجهیزات بیشتری ندارید، شاید تنها تنظیماتی بیشتر یا نصب چند ماژول اضافه دنیایی از امکانات جدید را به سیستم شما اضافه کند.

اجازه دهید با مثالی موضوع را شفاف تر کنم.

فرض کنید شرکت شما با 24 نفر پرسنل مشغول به کار می باشد، یک دستگاه سانترال پاناسونیک 24-8  پاسخگوی کار شما خواهد بود، اضافه شدن نفر 25 ام به مجموعه شما برابر خواهد بود با تحمیل هزینه تعویض دستگاه سانترال ، هزینه نصب مجدد، تنظیمات و …

در سیستم VoIP تنها لازم است در نرم افزار، داخلی جدید تعریف گردد، که در صورت پیاده سازی توسط یک شرکت معتبر، تعریف آن داخلی هم برای شما بدون هزینه خواهد بود.

یا از زاویه ای دیگر  نگاه کنیم، هنگامی که کسب و کارها بعلت کرونا مجبور به انتخابی سخت میان دورکاری یا حضور همراه با ریسک بیماری شدند، شرکت های دارای سیستم VoIP انتخابی به مراتب آسان‌تر داشتند، کارمندانشان در حین دورکاری حتی برای تماس تلفنی هم از طریق داخلی شرکت پاسخگو بودند دقیقا مانند اینکه درون شرکت در حال انجام امور بودند.

در مورد دورکاری اینجا بخوانید.

voip یا سانترال

آیا راه اندازی VoIP واقعا پر هزینه است؟

بحث در مورد هزینه راه اندازی هر سرویس در شبکه از موضوعات پیچیده است، راه اندازی یک سرویس می تواند حتی رایگان باشد! اما با هزینه نگهداری سرسام آور و پایداری بسیار کم، همچنین می تواند بسیار گران‌قیمت باشد که در واقع شما تجربه و تضمین شرکت اجراکننده را می خرید.

در مجموع راه اندازی یک سیستم VoIP تفاوت چشمگیری با سیستم سانترال ندارد، اما اگر بحث نگهداری و توسعه در طولانی مدت باشد، قطعا VoIP بصرفه‌ترین سیستم حال حاضر دنیاست.

و در نهایت لازم است سپاسگزار شما باشم که وقت گرانبهایتان را برای مطالعه این مطلب در اختیار ما گذاشتید.

به پاس این لطف، ما در آیریک همواره به عنوان یک مشاور درکنار شماییم.